His Beatitude Gregory III

Gregory-III

His Beatitude Gregorius III Laham is Patriarch of the Church of Antioch, the spiritual leader of the Melkite Greek Catholic Church. He was elected patriarch on November 29, 2000. He took his simple religious vows in 1949 and his solemn religious vows in 1954. He was ordained priest on February 15, 1959. He was appointed administrator of the Patriarchal Vicariate of Jerusalem in 1974. On August 30, 1981, he was named archbishop by Patriarch Maximos V Hakim. On November 27, 1981 he was enthroned as the titular archbishop of Tarsus and consecrated bishop by patriarch Maximos V Hakim.